Rok 2022

Spotkanie opłatkowe WTZ

21.12.2022r. Proszówki

W środę, 21 grudnia 2022 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbyło się Wigilijne Spotkanie Opłatkowe. W uroczystości wzięli udział uczestnicy oraz pracownicy WTZ. Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz proboszcz Stanisław Kania. Po wspólnej modlitwie wszyscy zebrani mieli możliwość podzielenia się opłatkiem, a następnie w rodzinnej atmosferze usiąść przy zastawionym stole wigilijnym.


Kiermasze charytatywne

18.12.2022r. Proszówki/ Bochnia

W dniu wczorajszym odbył się kiermasz charytatywny przy kościele parafialnym w Proszówkach na rzecz osób niepełnosprawnych. Wszystkie wystawione prace były wykonane przez uczestników WTZ. Każda z nich była unikatowa, wykonana z pasją i sercem.

Akcja cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. Usłyszeliśmy wiele miłych słów, pochwał oraz wyrazów uznania dla twórczości naszych podopiecznych.W ofercie znalazły się : stroiki, kompozycje i ozdoby świąteczne wykonane z metalu, ceramiki, materiałów naturalnych, obrazy wykonane różnymi technikami, wyroby z gipsu, metalu i ceramiki.

Serdecznie dziękujemy księdzu Proboszczowi parafii pw. Matki Boskiej Pięknej Miłości w Proszówkach Stanisławowi Kani za możliwość wystawienia naszych prac świątecznych lokalnej społeczności.

Jednocześnie wzięliśmy udział w Spotkaniu Wigilijnym na bocheńskim rynku zorganizowanym przez Urząd Miasta w Bochni, gdzie zaprezentowaliśmy prace o tematyce świątecznej i nie tylko, wykonane przez naszych podopiecznych.

* Środki uzyskane ze sprzedaży prac przeznaczone będą na rehabilitację społeczną i zawodową podopiecznych WTZ.


Mikołajki

6.12.2022r. Proszówki

Mikołajki to jedno z najprzyjemniejszych dni w grudniu. Tego dnia-6 grudnia-ludzie obdarowują się drobnymi upominkami. Święto to ma swój magiczny urok. Prezenty otrzymują tylko Ci, którzy byli grzeczni i pracowici. Tylko takim osobom św. Mikołaj zostawi niespodziankę. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach nasi podopieczni, wykazali się niezwykłą pracowitością i uprzejmością, gdyż zawitał do nas osobiście Św. Mikołaj


ZABAWA ANDRZEJKOWA

24.11.2022r. Łyszkowice

Dzięki zaproszeniu WTZ z Łyszkowic mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zabawie andrzejkowej. Spędziliśmy miło czas na zabawie, oraz konkursach tanecznych. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas


Udział w Mszy Świętej

14.11.2022r. Proszówki

W dniu dzisiejszym uczestnicy i pracownicy naszej placówki wzięli udział w Mszy Świętej w kościele parafialnym w Proszówkach w intencji: „Podziękowania za trud i pracę oraz o Boże Błogosławieństwo, potrzebne łaski i opiekę Matki Bożej dla byłych pracowników i Emerytów Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów, którzy pomagali w powstaniu i działaniu do dziś Warsztatom Terapii Zajęciowej w Proszówkach”.

Wśród obecnych na Mszy Świętej nie zabrakło likwidatora BSI p. Henryka Zdebskiego, Starosty Bocheńskiego p. Adama Korty jak i byłych Pracowników Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim obecnym oraz ks. proboszczowi Stanisławowi Kani za odprawienie mszy intencyjnej.

Na upamiętnienie wszystkich tych co tworzyli zakład pracy chronionej wmurowano w miejscu byłej BSI pamiątkową tablicę pamiątkową.


Turnus profilaktyczno- zdrowotno- rehabilitacyjny

18.10. – 31.10.2022r. Bukowina Tatrzańska

Już po raz drugi w bieżącym roku uczestnicy WTZ wzięli udział w 14-dniowym turnusie rehabilitacyjnym.

W okresie wakacyjnym wypoczywaliśmy w Darłówku nam morzem,  dzięki środkom uzyskanym z aukcji prac wykonanych przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej z Proszówek.

Ostatnio miejscem naszej rewalidacji była Bukowina Tatrzańska a konkretnie malowniczo położony ośrodek „Rysy” z widokiem na całą część polskich i słowackich szczytów w Tatrach. 

Wyjazd był możliwy dzięki środkom przekazanym przez Fundację Ochrony Zdrowia Inwalidów w Warszawie za co serdecznie dziękujemy.

Przez cały czas pobytu korzystaliśmy z bogatej oferty zabiegów: hydroterapii, masaży, magnetoterapii, elektroterapii, światłoterapii i inhalacji.

Oprócz zajęć na basenie każdy uczestnik skorzystał z 20-tu zabiegów indywidualnych. Ośrodek zorganizował nam wiele wycieczek objazdowych (Zakopane, Trzy Korony, Zamek w Niedzicy, objazd po najciekawszych zakątkach Skalnego Podhala).

Prawie codziennie z przewodnikiem spacerowaliśmy po szlakach i drogach Bukowiny korzystając z przepięknej słonecznej pogody, podziwiając góry w jesiennej szacie.

Wieczorami aktywnie spędzaliśmy czas na dyskotekach w Ośrodku a na pożegnanie ostatnią kolację spędziliśmy z kapelą góralską, na której serwowano różne rodzaje oscypków.

Możliwość udziału w wyjeździe znacznie poprawiła funkcjonowanie psycho-fizyczne naszych podopiecznych, którzy poprzez panującą pandemię doświadczyli pogorszenia stanu zdrowia.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za możliwość udziału w tej formie leczenia i terapii zarówno uczestników jak i pracowników WTZ.


Jesienna Zintegrowana Spartakiada

„Złota Jesień Osób Niepełnosprawnych” w Stróżach

7 październik 2022r.

W dniu 7 października wzięliśmy udział w kolejnej edycji Jesiennej Zintegrowanej Spartakiadzie „Złota Jesień Osób Niepełnosprawnych” w Stróżach.

Organizatorami imprezy sportowej byli: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Stróżach.

W zmaganiach sportowych wzięło udział 7 drużyn z terenu Małopolski. Przygotowane konkurencje wywarły wiele pozytywnych emocji i pobudziły ducha walki o podium.

Nasze osiągnięcia podczas spartakiady:

* konkurencje indywidualne: I miejsce w skoku w dal- Klaudia Dobrzańska

I miejsce w rzucie ringiem- Angelika Gajda

* konkurencje drużynowe: I miejsce w przeciąganiu liny

Serdecznie dziękujemy Organizatorom za świetną zabawę, możliwość spotkania się w doborowym towarzystwie i sprawdzenia swoich umiejętności sportowych.


Informacja

W dniach od 2.08. do 31.08.2022r. przebywamy na przerwie wakacyjnej. Życzymy udanego wypoczynku i do zobaczenia we wrześniu.


Turnus rehabilitacyjny

21.07.-31.07.2022r. Darłówek

W dniach od 21 lipca do 31 lipca 2022r. przebywaliśmy na turnusie rewalidacyjnym w Darłówku. Przez 10 dni mogliśmy zregenerować swoje zdrowie psycho-fizyczne, aby po powrocie z przerwy urlopowej móc w pełni przystąpić do pracy. Tegorocznym miejscem zakwaterowania był ośrodek „Krokus” należący do pana Pawła Węglarza.

Każdy dzień pobytu był pełen wrażeń. Dzięki sprzyjającej aurze mogliśmy plażować, spacerować brzegiem morza i zwiedzać przepiękną okolicę Darłówka.

Do jednej z atrakcji w czasie trwania turnusu należała wycieczka do Kołobrzegu, gdzie zwiedziliśmy port, molo miejskie, falochron. Był czas też na przyjemności w postaci kawy, lodów i gofrów. Nie zabrakło oczywiście okazji do kupna pamiątek.

Kolejnym punktem na mapie, do którego się udaliśmy była Dolina Charlotty w Strzelinku. Na miejscu w pierwszej kolejności udaliśmy się do fokarium, gdzie mieszka obecnie 5 samców bałtyckiej foki szarej. Mogliśmy w trakcie pokazu publicznego tzw. treningu medycznego zobaczyć jak ma on na celu nauczenie fok dobrowolnego poddawania się badaniom i zabiegom weterynaryjnym. Trening medyczny umożliwia regularne sprawdzanie stanu zdrowia podopiecznych. Następnie przeszliśmy do ZOO gdzie podczas zwiedzania spotkać można ciekawskie makaki japońskie, pięknie śpiewające gibony, oraz wiele innych gatunków zwierząt. W drodze powrotnej do Darłówka udaliśmy się Ustki, gdzie spacerowaliśmy brzegiem morza, zwiedziliśmy Bunkry Bluchera oraz mieliśmy okazję odpłatnie przejechać się prawdziwym czołgiem.

Każdy kolejny dzień przynosił wiele atrakcji, a co za tym idzie także wiele emocji. Z pewnością na długo w pamięci pozostanie nam tegoroczny wyjazd i miło będziemy do niego wracać.

Serdecznie dziękujemy wszystkich osobom, które przyczyniły się do zorganizowania wyjazdu na turnus rehabilitacyjny dla naszych podopiecznych. W szczególności składany podziękowania Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, która wsparła nas poprzez dofinansowanie transportu nad morze i z powrotem.


X Zawody Wędkarskie

7 lipca 2022r. Drwinia

W dniu 7 lipca 2022 r. na stawach hodowlanych w Drwini, które nieodpłatnie udostępnili p. Jakub, Alina i Bogdan Bryg zorganizowane zostały X Małopolskie Zawody Wędkarskie WTZ. Dopisała pogoda, ryba także brała, to też rywalizacja i zabawa była znakomita. Dzięki sponsorom wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody, były też dyplomy i puchary.

Organizatorami zawodów byli: Polski Związek Wędkarski – Koło Bochnia Miasto wspólnie ze Stowarzyszeniem „Amicus Hominis” i  Warsztatem Terapii Zajęciowej w Proszówkach .

W zawodach brało udział 6 drużyn (każda liczyła 5 zawodników): WTZ Stróże, WTZ Kraków Oś. Górali 19, WTZ Łyszkowice, ŚDS i DPS Bochnia, WTZ Łapanów, WTZ Proszówki.

Kolejność miejsc na podium w konkurencji indywidualnej :

I miejsce  Piotr Wojtas  WTZ Stróże

II miejsce  Kamil Stompór WTZ Proszówki

III miejsce  Sebastian Łach WTZ Proszówki

IV miejsce Zbigniew Musiał WTZ Łapanów

V miejsce Jan Nowak WTZ Łyszkowice

VI miejsce Dariusz Snopek WTZ Łyszkowice  

Klasyfikacja drużynowa :

I miejsce  WTZ Stróże

II miejsce  WTZ Proszówki

III miejsce  WTZ Łyszkowice

Największa złowiona ryba ważyła 3,70 kg.

W przeprowadzeniu zawodów i w sędziowaniu pomagali: Prezes PZW Koło Bochnia Mieczysław Sądel i Skarbnik PZW Koło Bochnia Kazimierz Hnatów. Nagrody dla uczestników zawodów ufundowali sponsorzy:

Parafia Matki Bożej Pięknej Miłości w Proszówkach- ks. Stanisław Kania, Zarząd Koła PZW Bochnia Miasto, Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta w Bochni, Państwo Kinga i Piotr Waśniowscyfirma Astat, Państwo Barbara i Jarosław Jędryka- firma Lewiatan z Nowego Wiśnicza, Pan Marek Pilch.

Organizatorzy imprezy dziękują za pomoc wszystkim ofiarodawcom, a uczestnikom zawodów za stworzenie wspaniałej, ciepłej, rodzinnej atmosfery.


Wręczenie Statuetki Stowarzyszenia AMICUS HOMINIS

21 czerwca 2022r. WTZ Proszówki

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność wręczenia Statuetki Stowarzyszenia AMICUS HOMINIS panu Zbigniewowi Rojkowi- byłemu prezesowi Kopalni Soli w Bochni. Ze względów osobistych wcześniejsze uhonorowanie laureata podczas Balu Osób Niepełnosprawnych nie było możliwe.

Pan Zbigniew Rojek od wielu lat był związany z osobami niepełnosprawnymi i dobrze rozumiał ich potrzeby. W swoich działaniach starał się nie tylko o utworzenie i tworzenie miejsc pracy, ale także niejednokrotnie pomagał osobom niepełnosprawnym indywidualnie, jeśli taka była potrzeba. Od wielu lat wspierał Warsztat Terapii Zajęciowej w Proszówkach finansowo i rzeczowo. Zawsze życzliwy i otwarty na potrzeby środowiska osób niepełnosprawnych. Corocznie wspierał finansowo organizowane przez WTZ aukcje prac wykonywanych przez uczestników. Jesteśmy mu szczególnie wdzięczni za tę wieloletnią znaczącą pomoc materialną na rzecz osób niepełnosprawnych w Proszówkach. W roku 2016 w uzdrowisku Kopani soli w Bochni zorganizował Bal, z którego dochód został przeznaczony na wsparcie uczestników WTZ.

Serdecznie dziękujemy w imieniu uczestników, ich opiekunów oraz pracowników WTZ za te wszystkie lata współobecności i współpracy ze środowiskiem WTZ w Proszówkach.


XXIV Aukcja Prac Podopiecznych WTZ Proszówki

7 czerwiec 2022r. II LO w Bochni

Szczegółowa relacja z wydarzenia w zakładce AUKCJA 2022 lub poprzez kliknięcie poniższego linku :

http://www.srv22808.microhost.com.pl/2022-3/


Bal Osób Niepełnosprawnych

11.05.2022r. Stary Wiśnicz

Dnia 11. 05. 2022r. dzięki gościnności Państwa Kołodziejczyków w Restauracji Panorama  w Starym Wiśniczu zorganizowany został bal dla osób niepełnosprawnych z różnych ośrodków małopolski od Stróż i Siołkowej k/ Gorlic, po Kraków os. Górali 19 i Łyszkowice k/Proszowic, Muchówkę, Łapanów (łącznie 11 placówek w tym Dom Dziecka i SOSW z Bochni).  Liczba uczestników balu to ok. 230 osób niepełnosprawnych.

W koordynację i współorganizację spotkania różnych środowisk osób niepełnosprawnych włączyli się: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Specjalnej Troski „Amicus Hominis” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej z Proszówek.

Przybyłych gości powitali: gospodarz Restauracji „Panorama” pan Krzysztof Kołodziejczyk oraz Kierownik WTZ z Proszówek Edward Firek. Uroczystego otwarcia balu dokonał Starosta Bocheński pan Adam Korta. 

         Po kilku godzinach dobrej zabawy przyszedł czas na uroczystość wręczenia statuetek i wyróżnień za pracę społeczną, charytatywną i samorządową na rzecz osób niepełnosprawnych.

W tym roku Kapituła Statuetki Stowarzyszenia „Amicus Hominis” postanowiła uhonorować i wyróżnić statuetką trzy osoby : Pana Jacka Tyrkę, pana Zbigniewa Rojka i panią Genowefę Wyszkowską.

Na tej uroczystości obecny był pan Jacek Tyrka, który osobiście odebrał statuetkę i w ciepłych słowach podziękował za uhonorowanie go tym wyróżnieniem.  Natomiast pozostałe dwie osoby nie mogły być obecne na gali ze względów zdrowotnych i wręczenie im statuetek odbędzie się indywidualnie w późniejszym terminie.

Wśród zaproszonych gości na balu obecni byli Starosta Bocheński Adam Korta, Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska, Dyrektor PCPR w Bochni Elżbieta Paczyńska. Zabierając głos Starosta Bocheński podkreślił wyjątkową rolę pana Krzysztofa Kołodziejczyka wraz z małżonką w organizacji i finansowaniu tego balu. Podobnie wypowiedziała się Burmistrz Nowego Wiśnicza pani Małgorzata Więckowska.

Padło jeszcze wiele słów uznania oraz podziękowań ze strony kierowników i instruktorów z zaproszonych ośrodków. Było to bardzo miłe i wzruszające wydarzenie.

Po uroczystym wręczeniu statuetek zabawa trawa nadal dla wszystkich zaproszonych gości. Była dobra muzyka z najnowszymi przebojami, wyśmienita kuchnia i suto zastawione stoły. Profesjonalna, życzliwa obsługa i świetna zabawa, oraz poczucia, że uczestniczymy nie tylko w bardzo fajnej imprezie, ale także w spotkaniu prawdziwych przyjaciół, było dla wszystkich niesamowicie ważnym wydarzeniem po długim okresie izolacji spowodowanym pandemią.

Stowarzyszenie „Amicus Hominis” i WTZ Proszówki składają w tym miejscu serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim Laureatom Statuetki za wieloletnią współpracę, życzliwość i pomoc, a w sposób szczególny państwu Edycie i Krzysztofowi Kołodziejczykom, którzy z własnych środków w całości sfinansowali ten bal.

Warto podkreślić, że państwo Edyta i Krzysztof Kołodziejczykowie od wielu lat pomaga osobom niepełnosprawnym, dzieciom, instytucjom nie dla blasku fleszy, ale z potrzeby serca i chęci dzielenia się z innymi owocami swojej pracy.


Życzenia Wielkanocne


Kiermasze charytatywne

Proszówki / Lipnica Murowana 10.04.2022r.

W tym roku w Niedzielę Palmową uczestniczyliśmy w dwóch kiermaszach – w Proszówkach oraz w Lipnicy Murowanej. Były one doskonałą możliwością zaprezentowania prac naszych podopiecznych związanych z tematyką wielkanocną, ale i nie tylko. Wystawione rękodzieło cieszyło się ogromną popularnością, z czego jesteśmy bardzo dumni. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli naszą działalność poprzez zakup prac wykonanych przez podopiecznych WTZ ☺️

* Środki uzyskane ze sprzedaży prac przeznaczone będą na rehabilitację społeczną i zawodową podopiecznych WTZ.


Spotkanie integracyjne

14.02.2022r. Łężkowice

W dniu 14 lutego mieliśmy przyjemność wziąć udział w spotkaniu integracyjnym z pacjentami oddziału dziennego w Łężkowicach. Serdecznie dziękujemy pani prezes Urszuli Matura za zaproszenie i możliwość wspólnego spędzenia czasu w miłym towarzystwie.


30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

28 styczeń 2022- WTZ Proszówki

Tradycyjnie, w piątek tuż przed Finałem pojawia się u nas na Warsztacie wolontariusz- Rafał Ogiński z puszką Orkiestry, aby wszyscy chętni mogli wesprzeć akcję. Serdecznie dziękujemy na możliwość dorzucenia swojej cegiełki do szczytnego celu.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top