JESTEM DOROSŁY – CHCĘ PRACOWAĆ
Innowacyjny program przygotowania do wykonywania pracy zawodowej dla młodzieży niepełnosprawnej
Inicjatywa nowatorskiego wsparcia osób z dysfunkcją intelektualną na rynku pracy zrodziła się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zespół specjalistów pod kierunkiem naukowym profesora Wojciecha Otrębskiego, opracował program kompleksowego wsparcia osób z niepełnosprawnością umysłową w procesie tranzycji na rynek pracy. Program ten jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby zarówno szkolnictwa specjalnego ponadgimnazjalnego jak i innych środowisk wspierających młodzież i dorosłych z niepełnosprawnością.
Nasz WTZ jako jeden z czterech małopolskich warsztatów podjął w styczniu br. współpracę z KUL oraz Krakowską Akademią Ignatianum, która zaowocuje pełną adaptacją programu do potrzeb uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Przez 15 tygodni podopieczni WTZ uczestniczyli w intensywnym treningu mającym na celu poprawę ich psychospołecznego funkcjonowania, krystalizację zainteresowań zawodowych jak również nabycie umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w sytuacji pracy. Cotygodniowe, blisko dwugodzinne spotkania na zajęciach treningowo-szkoleniowych, w kilkunastoosobowych grupach prowadzone były przez Panią Elżbietę Włodek. Nasi podopieczni wykazali duże zainteresowanie problematyką zawodową .
Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze i oparte były na mini wykładach, scenkach sytuacyjnych, prezentacjach multimedialnych oraz indywidualnej pracy z opiekunami i rodzicami.
Tematy poruszane na spotkaniach:
1. MAM MARZENIA
2. WIEM, JAKI JESTEM
3. JA I MOJE EMOCJE
4. MAM CIEKAWE ZAINTERESOWANIA
5. PLANUJĘ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
6. DBAM O KULTURĘ OSOBISTĄ
7. UMIEM POROZUMIEWAĆ SIĘ Z INNYMI
8. POTRAFIĘ WSPÓŁPRACOWAĆ Z INNYMI
9. POTRAFIĘ RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM
10. DOCENIAM ZNACZENIE PRACY
11. WIEM JAK POSZUKIWAĆ PRACY
12. ZNAM INSTYTUCJE UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
13. RADZĘ SOBIE Z SYTUACJAMI TRUDNYMI W PRACY
14. ZNAM I PRZESTRZEGAM REGULAMINU PRACY
15. PLANUJĘ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ ZAWODOWĄ
Na ręce Pani Elżbiety składamy serdeczne podziękowania za przekazaną wiedzę, umiejętności i wskazówki do dalszej pracy rewalidacyjnej.